150216-2000-RB-WB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 7,711
Unit Price: RM9.14000
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 11,407
Unit Price: RM7.96000
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 69
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 77
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
Samtec Inc.
In Stock: 398
Samtec Inc.
In Stock: 202
16 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150216-2000-RB-WB
DigiKey Part Number
150216-2000-RB-WB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150216-2000-RB-WB
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150216-2000-RB-WB Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)