929400-01-14-RK
DigiKey Part Number
929400E-01-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929400-01-14-RK
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A