929400-01-36-RK
DigiKey Part Number
929400E-01-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929400-01-36-RK
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929400-01-36-RK Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A