929835-01-36-RK
DigiKey Part Number
3M156872-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929835-01-36-RK
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929835-01-36-RK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A