M3AKK-1006R
DigiKey Part Number
M3AKK-1006R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3AKK-1006R
Description
IDC CABLE - MSC10K/MC10M/MPK10K
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
3M
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)