SPD08-020-RB-TR
SPD08-020-RB-TR
SPD08-020-RB-TR
DigiKey Part Number
3M10682TR-ND - Tape & Reel (TR)
3M10682CT-ND - Cut Tape (CT)
3M10682DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD08-020-RB-TR
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD08-020-RB-TR Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
3M
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
10
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
20
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch
0.031" (0.80mm)