GEN4-ULCD-35D
Case Study – Airinspace
GEN4-ULCD-35D
DigiKey Part Number
1613-1229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-35D
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Viewing Area
49.00mm W x 73.40mm H
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Interface
Parallel/Serial
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)