GEN4-ULCD-43DCT-CLB
DigiKey Part Number
1613-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-43DCT-CLB
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, TTL 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GEN4-ULCD-43DCT-CLB Models
Category
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Dot Pixels
480 x 272
Interface
I2C, SPI, TTL
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H