SK-4DISCOVERY-35
DigiKey Part Number
1613-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK-4DISCOVERY-35
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Serial 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
48.40mm W x 72.90mm H
Packaging
Box
Backlight
LED - White
Part Status
Active
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Display Type
TFT - Color
Interface
Serial
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H