ADCH-S05R5SA474QB
DigiKey Part Number
535-ADCH-S05R5SA474QB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCH-S05R5SA474QB
Description
CAPACITOR 0.47F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 40Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40Ohm @ 1kHz
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.413" (10.50mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C