Image for 125SH-A-08-TR-SMT-T/R is not available
125SH-A-08-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-08-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-08-TR-SMT-T/R
Description
CONNECTOR, BOARD HEADER, 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC