125SH-B-02-TS
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-02-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-02-TS
Description
CONN HEADER VERT 2POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
125SH-B-02-TS Models
Category
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.232" (5.90mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC