125SH-B-06-TS-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-06-TS-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-125SH-B-06-TS-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-06-TS-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.049" (1.25mm)
Mfr
Contact Length - Mating
0.083" (2.10mm)
Series
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Insulation Color
Ivory
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC