AC003-S27
DigiKey Part Number
2057-AC003-S27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC003-S27
Description
AC/DC CONVERTER 27V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 110mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Adam Tech
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
80%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
26-DIP Module, 7 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.38" L x 1.00" W x 0.78" H (35.1mm x 25.4mm x 19.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
27V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
110mA
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
3 W