AC005-S12
DigiKey Part Number
2057-AC005-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC005-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 500mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
6 W
Manufacturer
Adam Tech
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Universal Input
Packaging
Tray
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Enclosed
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-DIP Module
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.67" H (50.8mm x 25.4mm x 17.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
500mA
Load Regulation
±2%