AD003-S12
DigiKey Part Number
2057-AD003-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD003-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 250mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Adam Tech
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
78%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
26-DIP Module, 7 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.28" L x 0.91" W x 0.80" H (32.5mm x 23.0mm x 20.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
250mA
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
3 W