AD005-S24
DigiKey Part Number
2057-AD005-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD005-S24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 6W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 250mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
6 W
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
82%
Package / Case
4-DIP Module
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
1.91" L x 0.91" W x 0.80" H (48.5mm x 23.0mm x 20.4mm)
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
250mA
Load Regulation
±2%