ADP-.083/.217/.433-HDW-SR
DigiKey Part Number
2057-ADP-.083/.217/.433-HDW-SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-.083/.217/.433-HDW-SR
Description
2.0MM DC POWER PLUG KIT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Plug 2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217") Free Hanging (In-Line)
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Adam Tech
Insulation Color
Black
Series
Voltage - Rated
20VDC
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
6 A
Part Status
Active
Mating Length/Depth
0.362" (9.20mm)
Connector Type
Plug
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Gender
Female
Contact Material - Plating
Nickel
Industry Recognized Mating Diameter
2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217")
Body Material
Brass
Actual Diameter
0.083" (2.10mm ID), 0.217" (5.50mm OD)