CA #EV-AC-16AS-3M
DigiKey Part Number
2057-CA#EV-AC-16AS-3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA #EV-AC-16AS-3M
Description
NACS SAE J3400 AC CHARGER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.84' (3.00m) Power Cord Black SAE J3400 (NACS) To Terminals and Wire Lead
Category
Wire Gauge
14 AWG, 18 AWG
Manufacturer
Adam Tech
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
9.84' (3.00m)
Part Status
Active
Color
Black
Style
Male Plug to Leads
Voltage Rating
240VAC
1st Connector
SAE J3400 (NACS)
Current Rating (Amps)
16A
2nd Connector
Terminals and Wire Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C