DA15-SL-24
DigiKey Part Number
2057-DA15-SL-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15-SL-24
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250VAC
2
Contact Form
Stamped
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C