EC3T-05S12P
DigiKey Part Number
2057-EC3T-05S12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC3T-05S12P
Description
DC-DC CONVERTER, ISOLATED MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
84mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)