ACS37612LLUATR-010B3
DigiKey Part Number
620-ACS37612LLUATR-010B3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37612LLUATR-010B3
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Mfr
Response Time
3.2µs
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
16mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
10mV/g
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%