ACS37612LLUATR-010B5-C
DigiKey Part Number
620-ACS37612LLUATR-010B5-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37612LLUATR-010B5-C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mfr
Response Time
3.2µs
Current - Supply (Max)
16mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
10mV/g
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency
DC ~ 240kHz
Linearity
±1%