Image for ACS71240KEXBLT-010B3 is not available
ACS71240KEXBLT-010B3
DigiKey Part Number
620-2048-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-2048-1-ND - Cut Tape (CT)
620-2048-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-010B3
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-010B3 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Voltage
Mounting Type
Sensitivity
132mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
120kHz
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Linearity
±1%