ACS71240KEXBLT-030B5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS71240KEXBLT-030B5 |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 30A 12-QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS71240KEXBLT-030B5 Models |
Category | Linearity ±1% |
Mfr | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 4µs |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 12mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensor Type | Grade Automotive |
Current - Sensing | Qualification AEC-Q100 |
Number of Channels 1 | Polarization Bidirectional |
Output Voltage | Mounting Type |
Sensitivity 66mV/A | Package / Case 12-PowerWFQFN |
Frequency 120kHz | Supplier Device Package 12-QFN (3x3) |