ACS71240LLCBTR-030B3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS71240LLCBTR-030B3 |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 30A 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS71240LLCBTR-030B3 Models |
Category | Accuracy ±6% |
Mfr | Voltage - Supply 3V ~ 3.6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 4µs |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 12mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Sensor Type | Grade Automotive |
Current - Sensing | Qualification AEC-Q100 |
Number of Channels 1 | Polarization Bidirectional |
Output Voltage | Mounting Type |
Sensitivity 44mV/A | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Frequency 120kHz | Supplier Device Package 8-SOIC |
Linearity ±1% | Base Product Number |