ALEV50-CN
cms-digikey-product-number
2040-ALEV50-CN-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
ALEV50-CN
cms-description
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
cms-standard-lead-time
14 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
16 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Resistance
96Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max