BTFW20R-3RSTGE4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BTFW20R-3RSTGE4LF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BTFW20R-3RSTGE4LF |
Description | CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Pitch 0.039" (1.00mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Packaging Tape & Reel (TR) | Features Solder Retention |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.299" (7.60mm) |