MYA1505KN
DigiKey Part Number
3299-MYA1505KN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYA1505KN
Description
RF ANT 162MHZ YAGI S0239 BRKT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Yagi, 5-Element SO239 Bracket Mount
Category
Antenna Type
Yagi, 5-Element
Manufacturer
Amphenol PCTEL
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.5
Packaging
Tube
Gain
9.2dBi
Part Status
Active
Power - Max
250 W
Frequency Group
VHF (f < 300MHz)
Termination
SO239
Frequency (Center/Band)
162MHz
Mounting Type
Bracket Mount
Frequency Range
150MHz ~ 174MHz
Height (Max)
72.000" (182.88cm)