P51-100-A-B-I36-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-1047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-100-A-B-I36-4.5V-000-000
Description
SENSOR 100PSIA 1/8NPT 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Box
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Absolute
Termination Style
Cable 3'
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C