P51-100-G-B-M12-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-100-G-B-M12-20MA-000-000
Description
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Packaging
Box
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
M12, 4 Pin
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C