P51-200-G-A-I36-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-G-A-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSIG 1/4NPT 20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Vented Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Packaging
Box
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Operating Pressure
200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C