MAX1836EUT33+T
DigiKey Part Number
175-MAX1836EUT33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX1836EUT33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX1836EUT33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1836EUT33+T
Description
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT6
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 125mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1836EUT33+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
24V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SOT-23-6
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V