MAX6035ESA25+T
DigiKey Part Number
MAX6035ESA25+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6035ESA25+T
Description
IC VREF SERIES 0.2% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 10 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6035ESA25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
21µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
20µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
4.4V ~ 33V
Part Status
Active
Current - Supply
95µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
40ppm/°C