ADM7160ACPZN1.8-R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADM7160ACPZN1.8-R2 |
Description | IC REG LIN 1.8V 200MA 6-LFCSP-UD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADM7160ACPZN1.8-R2 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 20 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 350 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, CSP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package 6-LFCSP-UD (2x2) |
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 200mA | Base Product Number |