ADP160ACBZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP160ACBZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP160ACBZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP160ACBZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP160ACBZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.96x0.96)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP160ACBZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.25 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.96x0.96)
Voltage Dropout (Max)
0.195V @ 150mA