ADP165ACBZ-2.85-R7
DigiKey Part Number
505-ADP165ACBZ-2.85-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP165ACBZ-2.85-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP165ACBZ-2.85-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP165ACBZ-2.85-R7
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA 4-WLCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.96x0.96)
EDA/CAD Models
ADP165ACBZ-2.85-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.4 µA
Current - Supply (Max)
6.2 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.96x0.96)
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 150mA