ADP1763ACPZ-0.9-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1763ACPZ-0.9-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1763ACPZ-0.9-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1763ACPZ-0.9-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1763ACPZ-0.9-R7
Description
IC REG LINEAR 0.9V 3A 16-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 16-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
ADP1763ACPZ-0.9-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
16 mA
PSRR
62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Voltage Dropout (Max)
0.145V @ 3A