ADP3333ARMZ-3.15R7
DigiKey Part Number
505-ADP3333ARMZ-3.15R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP3333ARMZ-3.15R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP3333ARMZ-3.15R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3333ARMZ-3.15R7
Description
IC REG LINEAR 3.15V 300MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
ADP3333ARMZ-3.15R7 Models
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Series
Current - Supply (Max)
5.5 mA
Digi-Reel®
Control Features
Shutdown
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.15V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA