ADUM5000ARWZ-RL
DigiKey Part Number
ADUM5000ARWZ-RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
ADUM5000ARWZ-RLCT-ND - Cut Tape (CT)
ADUM5000ARWZ-RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADUM5000ARWZ-RL
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 5V 500MW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V, 5V 100mA, 100mA 2.7V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADUM5000ARWZ-RL Models
Category
Power (Watts)
500 mW
Mfr
Voltage - Isolation
2.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
OCP, OTP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Min)
2.7V
Size / Dimension
0.41" L x 0.30" W x 0.10" H (10.5mm x 7.6mm x 2.7mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
16-SOIC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
100mA, 100mA