ABC601-1T36
DigiKey Part Number
179-ABC601-1T36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC601-1T36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 601W
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC Input
EDA/CAD Models
ABC601-1T36 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Size / Dimension
7.03" L x 4.21" W x 1.61" H (178.5mm x 107.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
16.7 A