ACC600-1T12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Unit Price: RM1,245.37500
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
ACC600-1T12
DigiKey Part Number
179-ACC600-1T12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACC600-1T12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACC600-1T12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CE, NEMKO
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
25 A