DRM2-5-S12-S
DigiKey Part Number
179-DRM2-5-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRM2-5-S12-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2W, 4.5~5.5 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRM2-5-S12-S Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
167mA