EPG500-1012
DigiKey Part Number
179-EPG500-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPG500-1012
Description
AC/DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
33.33 A