PSK-20B-S5
DigiKey Part Number
179-PSK-20B-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20B-S5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 3.5A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-20B-S5 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
82.85%
Size / Dimension
2.44" L x 1.77" W x 0.91" H (62.0mm x 45.0mm x 23.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
3.5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W