PSK-6B-S12
DigiKey Part Number
179-PSK-6B-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-6B-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 6W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 500mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-6B-S12 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
79.03%
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.66" H (50.8mm x 25.4mm x 16.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
500mA
Load Regulation
±4%
Power (Watts)
6 W