PSK-S12B-24
PSK-S12B-24
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-S12B-24
DigiKey Part Number
179-PSK-S12B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S12B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 12W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 500mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-S12B-24 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Size / Dimension
1.60" L x 1.10" W x 0.77" H (40.6mm x 27.9mm x 19.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
500mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
12 W