BSDL10S65E6
DigiKey Part Number
118-BSDL10S65E6TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BSDL10S65E6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSDL10S65E6
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount 5-DFN (8x8)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Series
Capacitance @ Vr, F
500pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
5-DFN (8x8)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 10 A