CDDFN2-T3.3B
DigiKey Part Number
CDDFN2-T3.3BTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDDFN2-T3.3BCT-ND - Cut Tape (CT)
CDDFN2-T3.3BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDDFN2-T3.3B
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDDFN2-T3.3B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
13.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
2-XDFN
Voltage - Breakdown (Min)
4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8V