CR0603-JW-515ELF
DigiKey Part Number
CR0603-JW-515ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CR0603-JW-515ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CR0603-JW-515ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-JW-515ELF
Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
5.1 MOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0603-JW-515ELF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)